AC

Zapomenuté hesloRegistrovat

Amatercup ročník 2011

JAK ŠEL ČAS V ROCE 2011

Zima 2011
Začátek roku probíhal v rámci AmaterCupu ve znamení okruhových dnů s volnými jízdami. V březnu se na okruhu v Sosnové u České Lípy potkali jezdci na řidičské škole s Václavem Pechem a Martinem Semerádem

Škola driftu
Duben patřil jízdě bokem. Mistr republiky Ladislav Bezouška učil, jak jezdit správně dveřmi napřed. Hromady spálené gumy široké úsměvy, zábava a jako vždy, uvolněná a přátelská atmosféra.

Závody začaly
V léte se začalo závodit a startovalo se v jihočeském Písku. Samozřejmostí se stalo občerstvení pro závodníky i spolujezdce v ceně jednoho startovného, na každém závodě nechyběla profesionální digitální časomíra.

Později se se Amatercup přesunul do Vysokého Mýta.

Čtyřicítka aut, která se sjela do východních Čech, byla vážně pestrá, k vidění byl jak lighweghty typu Kaipanu, tak japonská klasika Evo - STI, Megane a Focus RS, MG, Fiat Coupe poladěný na 350 koní. BMW 3 všech možných ročníků i specifikací.

I přes důraz na maximální bezpečnost proběhly nějaké malé a dílčí karamboly, zapčíčiněné technickými chybami ... To přední kolo prostě upadlo, protože Italové dělají krátké šrouby! A oprýskané nárazníky a vytrhané podběhy se nepočítají, stejně jako poškozené gumy, to prostě k automobilovému sportování patří. 

V dopoledním tréninku se všichno bez potíží projeli na dráze, natrénovali, vypilovali stopu a připravili se na odpolední měřené jízdy. Jelo se opět ve třech kategoriích na dvakrát dvě kola, výsledky jsou v náhledu výsledkové listiny. 

V základní kategorii dominoval Pavel Vraný s Mazdou MX 5, střední třída, to byl nesmiřitelný souboj pánů s Acurou a Fikuxem krotícího BMW M3 a v nejsilnější kategorii překonal druhého Ondru Topinku a třetího Jiřího Mutafova Karel Štochl s Imrezou STI.
Vítězům gratulujeme a všem účastníkům děkujeme za za účast a prima atmosféru.

Jdeme do finále
Čtvrtý a poslední závodní podnik druhého ročníku AmaterCupu je minulostí. Na píseckém závodním okruhu se sešla zajímavá a pestrá škála automobilů - od Škody 120 až po Ferrari 430. Na dráze v Písku platí, že výkon není rozhodující a tak o vítězi nebylo rozhodnuto, ne dokud neprojelo časomírou poslední auto.

RallyStage
Tak to byla řidičská škola s Martinem Semerádem v Bělé =pod Bezdězem. Počasí přálo, i přes mrazíky, které ráno hrozily nízkými teplotami, byl nádherný a prosluněný den a tak se všichni zájemci o školení jízdy ve stylu rally mohli bez obav z nepříznivých podmínek na dráze soustředit jen na řízení.

Martin Semerád, profesionální jezdec světového seriálu P-WRC vedl nejprve asi hodinovou teoretickou část a pak se šlo jezdit a trénovat. Nezáleželo na autech, na akci se sešli řidiči Subaru Impreza, Mitsubishi Evo, ukázalase Toyota Celica, Lancia Delta, Ford Focus a tak dále, nehrálo se na značky a výkony, ale na nadšení a touhu se řidičsky zdokonalit.

Na dráze byla připravena sestava nejrůznějších typů zatáček, šikan a retardérů a jezdci se učili správně brzdit, hledat na silnici ideální stopu, využívat schopnosti svých aut. Na konci dne se nenašel nikdo, kdo by neudělal velký pokrok, kdo by nezaznamenal obrovský posun ve svých řidičských dovednostech.

Volné jízdy pod dohledem mistra
AmaterCup pokračoval v listopadu dalším celodenním programem, na řadě byl okruhový den v Sosnové u České Lípy s instruktorem Václavem Pechem.

Nepršelo, ale i tak o první listopadové sobotě trať na závodním okruhu v Sosnové u České Lípy klouzala. A to pořádně. Což bylo skvělé pro všechny jezdce, kteří hodlali pracovat na svém řidičském umění a nezničit při tom sadu pneumatik hned v první rundě.

Auta v depu představovala široký výběr napříč všemi možnými značkami, ročníky i typy pohonu, k vidění byly předokolky, čtyřkolky i auta se zadním náhonem. Sportovní i ryze sériová.

Několikanásobný mistr v rally Václav Pech celý den na okruhu přesedal z auta do auta a trpělivě vysvětloval techniku jízdy i ideální stopu.

Konec roku
Prosinec pak bohužel nepřinesl sníh, jak všichni očekávali, ale i tak to na dráze v Sosnové pořádně klouzalo. Sezóna 2011 pak byla uzavřena.